Утрински Весник
Македонија

Почнува новата учебна година, првпат ќе има и пролетен распуст

Во тек е исплата на образовниот додаток за третиот мерен период за учебната година 2022/2023 година

Денеска почнува новата учебна година, што ќе трае до 17 наместо до 10 јуни, потврди министерот за образование и наука, Јетон Шаќири.

dobivaj vesti na viber

Покрај зимскиот, основците и средношколците ќе имаат и пролетен распуст кој ќе трае од 29 април до 5 мај 2024.

Оваа практика, како што рече Шаќири, се применува во повеќе европски земји и која, според наставниците и стручните служби, ќе донесе подобри резултати во учењето.

Во изминатиот период, како што рече министерот, интензивно се подготвувале со училиштата и локалната самоуправа за успешен почеток на учебната година.

Можете да прочитате

Шаќири: Со размена на искуства, државата и регионот забрзано се интегрираат во глобалниот образовен простор

На клупа во парк во Гостивар пронајдено малолетно дете, предадено е на баба му

На магистралниот пат Гостивар-Кичево сообраќајот се одвива наизменично со пропуштање на сите типови возила