Утрински Весник
Свет

ОН: И дадовме предлог на Русија да го обнови договорот за жито, ги земавме предвид нејзините барања

ОН: И дадовме предлог на Русија да го обнови договорот за жито, ги земавме предвид нејзините барања

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во писмо до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров презентираше серија конкретни предлози за обновување на црноморскиот договор за жито. Гутереш вели дека рестартирањето на овој договор е од големо значење.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека се работи за иницијатива која е многу важен придонес за целите на ОН за безбедност на храната, како што се намалување на цените и создавање услови за пристап до светските пазари на многу земји, особено на земјите во развој. Тој додаде дека ОН ги земале предвид руските барања.

„Имаме одредени конкретни решенија кои ќе овозможат поефективен пристап на руската храна и ѓубрива до глобалните пазари по соодветни цени. Сметаме дека ОН претставија предлог кој може да биде основа за обнова, но обнова која мора да биде стабилна“, рече Гутереш.

Можете да прочитате

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали

Нови закани од Медведев:„На Русија и снемува други опции освен директна конфронтација со НАТО“

Украина: Поранешните Вагнерци се во Бахмут