Утрински Весник
Македонија

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, примено било со температура и повраќање

Тешко повреден вработен во Македонски шуми во Битола

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата Александар Обедниковски за „Макфакс“ вели дека девојчето било во нивната болница само неколку часа.

dobivaj vesti na viber

„Девојчето е донесено во болницата во 10 часот вчераутро, а почина во 14 часот. Родителите го донесоа дехидрирано, со покачена температура, повраќање и оток на очите. Кај нас беше само рехидрирано пред да почине. Телото сега е на обдукција, за случајот го известив Обвинителството“, рече директорот Обедниковски.

Според кажувањата на родителите, детето претходните два – три дена примало некаква терапија, но директорот Обедниковски вели дека тие како болница имаат пристап само до мерките што ги преземале специјалистите кај нив во болницата, а за сето останато ќе почекаат да заврши истрагата која е во тек.

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии