Утрински Весник
Свет

Почина долгогодишната американска сенаторка Дајан Фајнштајн

Почина долгогодишната американска сенаторка Дајан Фајнштајн

Една од највлијателните политичарки во САД, Дијана Фајнштајн, почина на 90-годишна возраст по долго и тешко боледување, пренесуваат американските медиуми

dobivaj vesti na viber

Таа беше сенатор од Демократската партија и остана активна до својата смрт и покрај тешките здравствени проблеми.

Фајнштајн остана во своето место во Сенатот и покрај притисокот да поднесе оставка поради нејзиното здравје. Во Сенатот користела инвалидска количка, а помошниците ѝ кажале како да гласа. Таа беше петтата најстара личност, која служеше во Сенатот.

Родена е во 1933 година во Сан Франциско, од мајка Русинка и татко Евреин, а во политиката влезе во 1960 година.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина