Утрински Весник
Свет

Песков: Русија ќе одговори со принципот на реципроцитет

Песков: Руските власти никогаш не зборувале за употреба на нуклеарно оружје

Русија нема да дозволи непријателските акции на другите земји да останат без одговор, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

„Русија ќе одговори во согласност со принципот на реципроцитет“, нагласи Песков.

Зборувајќи за ограничувањата за користење на банкарските сметки на финската амбасада и генералниот конзулат во Русија, Песков на новинарите им рече дека тоа не е иницијатива на руската страна.

„Ние само одговараме на ситуацијата што ја создадоа властите на голем број западни земји, вклучително, на наше жалење, и Финска“, рече Песков.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, вчера изјави дека се воведени ограничувања за користење на банкарските сметки на финската амбасада и генералниот конзулат во Русија.

Захарова истакна дека овие акции се одговор на слични ограничувања наметнати на руската дипломатска мисија во Финска, која е ограничена само на користење сметка во финска банка. Таа истакна дека Русија постојано го иницирала прашањето за укинување на ограничувањата за руските дипломатски претставништва пред финската страна.

Можете да прочитате

Москва: Реципрочните мерки се подготвени, ако Западот го искористи приходот од замрзнатите руски средства за помош на Украина

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП