Утрински Весник
Македонија

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола.

dobivaj vesti na viber

Во своето обраќање, претседателот Пендаровски кој е покровител на оваа значајна манифестација, рече дека го радува фактот што филмската уметност, како и уметноста воопшто, секогаш успева да опстои, дури и во најпредизвикувачки услови, таа секогаш им пркоси на сите економски и општествени контексти кои не се сосема благопријатни за креативното изразување.

Истакнувајќи дека овогодинешниот фестивал, во изминатите седум дена понуди исклучителна програма и Битола ја претвори во простор за средби и дијалог со врвните филмски и кинематограферски имиња, претседателот Пендаровски за овој успех му честиташе на целиот тим посакувајќи овој фестивал да прерасне во вистинско меѓународно современо културно наследство.

Претседателот Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран