Утрински Весник
Бизнис

Пазарна инспекција со 300 контроли: Трговци ќе платат 15.600 евра оти не ја замрзнале цената на лебот

Пазарна инспекција со 300 контроли: Трговци ќе платат 15.600 евра оти не ја замрзнале цената на лебот

Претходната недела Државнито пазрен инспекторат има извршено 750 надзори во трговски објекти на територијата на цела Македонија.

dobivaj vesti na viber

Со цел да се утврди дали трговските објекти ја почитуваат владината одлука за намалување на цената на лебот до 33 денари извршени се над 300 надзори и издадени се прекршочни платни налози во средности од 960.000 денари за непочитување на оваа одлука.

Инспекторатот вршеа увид и за тоа дали се спроведува одлуката трговските објекти да набавуваат доволни количини леб по намалена цена.

Вкупниот резултат од минатонеделните инспекции, како што информира директорот на ДПИ Горан Трајковски, се издадени 65 прекршочни платни налози во вредност од над 3 милиони денари.

Можете да прочитате

Credissimo и оваа година донираше 60.000 денари за лицата со Даунов синдром

Битиќи: Странските компании и владата имаат стабилно партнерство за работа и развој

Андонов: Државите кои направија стратешка транзиција полесно ја поминаа енергетската криза