Утрински Весник
Спорт

Партизан го победи шампионот Анадолу Ефес во Истанбул

Партизан го победи шампионот Анадолу Ефес во Истанбул

Кошаркарите на Партизан го совладаа Анадолу Ефес во салата „Синан Ердем“ со 84:97 во 29. коло од Евролигата. Со оваа победа избраниците на Жељко Обрадовиќ стигнуваат до скор од 16-13 и се навистина блиску до пласман меѓу осумте најдобри екипи. Ефес има скор 14-15 и ќе треба да игра многу подобро до крајот на регуларниот дел за да продолжи да ја брани круната.

dobivaj vesti na viber

Ефес подобро го отвори мечот и оствари двоцифрена предност по првиот период (23:11), но Партизан возврати уште посилно во втората четвртина, па на одмор замина и до предност (37:39).

Клучни беа последните десет минути, во кои Партизан одигра одлично, постигна 34 поени, прими сам 20 и на крајот славеше голем триумф (84:97).

Кевин Пантер го заврши натпреварот со 19 поени, Матијас Лесор постигна 17, а двоцифрени беа и Џејмс Нанали, Зак Ледеј и Алекса Аврамовиќ.

Во тимот на Анадолу Ефес како лидер се истакна Вил Клајбурн со 22 поени.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром