Утрински Весник
Спорт

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Партизан стигна до убедлива 90:71 (24:16, 17:14, 24:23, 25:18) победа над Цедевита Олимпија во третеиот меч од полуфиналето на АБА-лигата за да се пласираат во големото финале, каде што противник треба да им биде вечниот ривал, Црвена звезда.

dobivaj vesti na viber

Звезда официјално се побуни поради распоредот на плејофот во АБА-лигата, поради поклопувањето на плејофот во Српската Суперлига, каде што Партизан не учествува поради „административна грешка“, односно задоцнето пријавување. Првиот меч од финалето е закажан за 12 јуни, со Партизан како домаќин.

Против Цедевита Олимпија, Партизан започна фантастично со шест обиди без промашување (три за два и три за три поени), за 24:16 предност по првата четвртина. „Змаевите“ се вратија за 29:29, но потоа со нова убедлива серија, „црно-белите“ стигнаа до голема победа. Зек Ледеј имаше 17 поени, Џејмс Нанели додаде 12.

Можете да прочитате

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“

Ди Лоренцо за однесувањето на Осимен: Тимските проблеми ги решаваме во соблекувалната