Утрински Весник
Свет

Параглајдерист премина во шпанска енклава, па мистериозно исчезна: Сакал да стигне до Европа

Параглајдерист премина во шпанска енклава, па мистериозно исчезна: Сакал да стигне до Европа

Шпанските власти трагаат по лице кое со параглајдeр преминал преку границата од Мароко во шпанската енклава Мелила. Се чини дека ова се работи за прва употреба на овој метод за преминување на територијата на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

На снимката објавена од Ел Фаро се гледа како лицето слетува во близина на оградата и потоа бега, што ги натера властите да се посомневаат дека лицето се обидува да стигне до Европа.

Двајца граѓани пријавиле дека го виделе параглајдеристот во четвртокот попладне, изјави Едер Барандијаран, портпарол на шпанската владина делегација во Мелила, една од двете шпански територии во Северна Африка.

Идентитетот и националноста на лицето не се познати, пишува „Гардијан“.

Енклавата Мелила беше во центарот на скандалот откако таму во јуни годинава загинаа 23 лица при обидот стотици мигранти да ја преминат границата. Мароканската полиција потоа фрли солзавец и ги тепаше луѓето со палки, дури и кога некои од нив веќе лежеа на земја.

Шпанските власти тогаш беа обвинети дека незаконски испратиле некои луѓе назад во Мароко, наводно кршење на нивното право да бараат азил во таа земја.

Неколку истраги засновани на видео снимки и фотографии од инцидентот покажаа дека некои од смртните случаи можеби се случиле на шпанско тло, тврдење кое постојано го демантираше шпанскиот министер за внатрешни работи.

Според податоците на шпанското Министерство за внатрешни работи, од над 29.000 луѓе кои досега оваа година илегално преминале во Шпанија по копно или по море, 1.300 тоа го направиле преку Мелила.

Можете да прочитате

Сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресот

Бајден за Џинпинг: Овој човек има огромни проблеми, економијата не му оди баш најдобро

Две жени пронајдени живи во Турција по 62 часа под урнатините