Утрински Весник
Свет

Папата на мисата за Велики петок пристигна во инвалидска количка

7d780306 E6ae 4520 A576 Eb2aca5efdd3.jpg

Папата Франциск ја предводеше Великипеточната миса во базиликата Свети Петар, во пресрет на ноќната поворка на Станиците на Крстот во римскиот Колосеум.

87-годишниот папа, кој има респираторни проблеми и тешкотии во движењето, пристигна на мисата на Велики петок во инвалидска количка и им се придружи на кардиналите и епископите во служба на Страдањата Господови.

Претходните години папата Франциск ја започнуваше церемонијата со легнување на мермерниот под на базиликата, но неговата физичка состојба повеќе не му дозволува тоа.

Наместо тоа, тој тивко се молеше пред олтарот од неговата инвалидска количка.

Страдањата Господови содржат песни на латински за настаните од апсењето на Исус до неговото погребување, а тоа е една од ретките богослужби во кои Папата не држи проповед, туку проповедник на Папскиот дом.

Франциск ќе го предводи и Велигденското бдение на Велика Сабота, а потоа во недела ќе ја предводи велигденската миса и ќе ја прочита својата порака и благослов „Urbi et Orbi“ (Кон градот и светот), што Папата го прави двапати годишно од централен балкон на плоштадот Свети Петар.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток