Утрински Весник
Спорт

Падна прва пресуда за местење натпревари во Шпанија

Падна прва пресуда за местење натпревари во Шпанија

Играчот од средниот ред на Луго, Чави Торес, е осуден на десет месеци затвор и една година и десет месеци суспензија од фудбалот во „случајот Осасуна“. Ова е прва пресуда за местење натпревари изречена во Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Врховниот суд му ја намали затворската казна на играчот од една година на десет месеци, како и дисквалификацијата од две години на 22 месеци.

Судот му наложи и да плати парична казна од 400.000 евра и една единаесетина од трошоците на судењето.

Чави Торес одигра 230 натпревари во шпанскиот професионален фудбал, од кои 156 во Ла Лига, носејќи го дресот на Барселона, Малага, Леванте, Хетафе, Бетис, Спортинг Хихон и на Елче.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија