Утрински Весник
Македонија

Јовица Стојановиќ в.д. директор на Управата за извршување санкции

Јовица Стојановиќ в.д. директор на Управата за извршување санкции

Јовица Стојановиќ е назначен за в.д. директор на Управата за извршување санкции, од каде е разрешен Марјан Спасовски по интервјуто во „А1он“.

dobivaj vesti na viber

Стојановиќ е по вторпат директор на Управата, откако претходно мандатот го извршуваше од 2017 до 2022 година.

Оттаму, беше префрлен да директорува со затворот „Идризово“, ресор кој подоцна им беше даден на Алтернатива, за да раководи нивни кадар.

Предлогот за негово назначување помина на владина седница попладнево, а должноста ќе ја извршува веќе од утре.

„А1он“ денеска контактираше со Стојановиќ кој кажа: „Јас имам 29 години ефективен стаж во затворскиот систем“, но и дека со задоволство би прифатил понуда да раководи со Управата за извршување санкции.

Овој орган е задолжен за контрола на сите затвори, а воедно, води грижа и за префрлање на затвореници од еден затвор во друг затвор.

Стојановиќ најголемиот период од својот работен век го помина во Воспитно-поправниот дом – Тетово.

Можете да прочитате

Земјава испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Oсмани: ОБСЕ дава сериозна поддршка преку активности и проекти за борба против антисемитизмот

Ковачевски – ОБСЕ „Квинта“ амбасадори: Северна Македонија е позитивен пример како низ дијалог се наоѓаат решенија кои водат кон стабилност и просперитет