Утрински Весник
Свет

Откриено зошто 12-годишникот од Финска пукал во своите соученици

62788036 Svijece I Cvijece Za Zrtve Pucnjave U Skoli Viertola U Finskoj.jpg

12-годишното момче осомничено за пукање во училиште во Вантаа во Финска во кое беше убиено 12-годишно момче, а две 12-годишни девојчиња беа тешко повредени, ја призна вината.

Според информациите на финскиот сервис Ylea, истрагата открила дека зад пукањето во училиштето во Вантаа стои училишно злоставување.

Web

Полицијата го испрашала момчето кое пукало во училиштето, а тој во вторникот ја признал вината. Полицијата во средата наутро соопшти дека има прелиминарна идеја за мотивот за злосторството, но од истражни причини засега не сакаат да го потврдат тоа.

Осомничениот е фински државјанин. И починатото момче е фински државјанин. Едното од хоспитализираните девојчиња е со двојна државјанка на Финска и Косово, а другото е државјанин на Финска.

Раководителката на основното образование во Вантаа не сакаше да коментира дали знаела дека момчето осомничено за убиство го малтретирале на училиште.

Можете да прочитате

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Пекинг го повика Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток

Борис Џонсон не ја отфрла можноста да се врати во политиката