Утрински Весник
Магазин

Откриен вирус кој може целосно да го контролира вашиот телефон

O 1921842 1024.jpg

Истражувачите од една компанија открија нов малициозен софтвер за Андроид што може да шпионира сè што правите на вашиот телефон.

Наречен Brokewell, малициозниот софтвер може да чита сè што пишувате на телефонот, сите апликации што ги стартувате, сликите што ги отворате и многу повеќе. Исто така, може далечински да го контролира уредот, давајќи му на напаѓачот целосна контрола.

Brokewell пристигнува на уреди преку лажна страница за ажурирање на Гугл Хром. Ова е вообичаена техника што измамниците ја користат за да ги измамат корисниците да преземаат малициозен софтвер на нивните уреди – со кликнување на копчето за ажурирање без да го проверите изворот.

Откако ќе се инсталира малициозен софтвер, телефоните се заразени и овој малициозен софтвер може целосно да ја преземе контролата врз уредите, предизвикувајќи голема штета.

Агенцијата за сајбер безбедност го опишува Brokewell како дел од „претходно невидливото семејство на малициозен софтвер со широк опсег на можности“.

Сепак, претходната анализа откри дека таков малициозен софтвер претходно се појавувал во кампањите „купи сега, плати подоцна“ и во австриската апликација за дигитална автентикација наречена ID Австрија.

Brokewell може да ги имитира екраните за најавување на одредени апликации, а со тоа да ги измами корисниците да откријат чувствителни информации.

Злонамерниот софтвер исто така може да пресретнува колачиња или кориснички интеракции со уредот, да собира хардверски и софтверски детали, да презема дневници за повици и локација и да снима аудио.

Напаѓачот може да го пренесува во живо екранот на заразениот уред, за да може да види сè што правите. Brokewell, исто така, им овозможува на напаѓачите далечински да „допираат“ и да „повлечат“ по екранот, да пишуваат текст и да ја прилагодат осветленоста и јачината на звукот на телефонот.

Можете да прочитате

Роналдо секогаш има црн лак на нозете – еве што се крие зад тоа

5 хороскопски знаци кои наскоро би можеле да ја сретнат љубовта на својот живот

Се огласи Кејт Мидлтон: објави нова фотографија и му испрати прекрасни зборови на сопругот