Утрински Весник
Македонија

Османи- Рот: Северна Македонија, со усвојувањето на уставните измени, ќе остане на прав пат кон ЕУ

Османи- Рот: Северна Македонија, со усвојувањето на уставните измени, ќе остане на прав пат кон ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, оствари средба со Претседателот на Kомисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг, Михаел Рот.

dobivaj vesti na viber

Министерот Османи упати благодарност за усвоената Резолуција во Бундестагот (јуни оваа година), која е потврда за недвосмислената поддршка на Северна Македонија за влез во ЕУ со својот идентитет, јазик, култура и историја, како дел од севкупниот мозаик на европската култура.

„Резолуцијата од 15 јуни оваа година несомнено дека е од историска важност, навремена и неопходна да се разјаснат политичките дилеми кои постојат во внатрешно политичката сцена во нашата земја, со цврсто уверување дека ние сме на прав пат, кога се залагаме за уставни измени по 18 години макотрпна работа и влог на повеќе генерации кои треба да бидат крунисани со полноправно членство во ЕУ.“

Рот увери дека силната поддршка на Германија на надворешно-политичките приоритети на Северна Македонија ќе продолжи и во иднина, а значаен фокус стави на парламентарната дипломатија како исклучително важен инструмент во продлабочувањето на севкупната билатерална соработка.

Германија продолжува да биде клучен политички и економски партнер на нашата земја, при што подолг период е најголем трговски партнер на нашата земја.

Двајцата соговорници разменија мислења и за можностите за унапредување на партнерството на двете земји во рамки на НАТО алијансата, како и за меѓусебната соработка и предизвиците во рамките на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран