Утрински Весник
Спорт

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа избори пласман во финалето на фјучрс турнирот во Куршумлиска бања, Србија.

dobivaj vesti na viber

Во саботата, за само 58 минути, Ѓорческа ја декласира Доминика Салкова од Словачка. Ѓорческа на својата противничка и препушти само четири гема. Првиот сет го доби со 6:1, вториот со 6:3. за место во финалето.

Противничка на Ѓорческа во борбата за трофејот ќе биде Летонката Даниела Висмане или Антонија Ружиќ од Хрватска.

Фото/ mtftennis.mk

Можете да прочитате

Француската полиција уапси десет навивачи на Лион и ПСЖ поради нереди пред финалето на Купот

Бонучи ја завршува кариерата – 24info.mk

Леброн се откажува од 51 милион долари и ги напушта Лејкерси