Утрински Весник
Свет

Орбан: Унгарија се уште размислува дали да ја поддржи кандидатурата на Марк Руте за шеф на НАТО

Orban.webp.webp

Унгарските власти се уште дебатираат дали да ја поддржат кандидатурата на холандскиот премиер во заминување Марк Руте за следен генерален секретар на НАТО, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Тој истакна дека Руте претходно искажувал „проблематични“ ставови.

– Од една страна Руте рече дека Унгарија треба да ја напушти ЕУ, а од друга страна дека треба да клекнеме. Тоа не е начин да се добие поддршка, изјави Орбан за францускиот магазин Ле Поинт.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија