Орбан со хет-трик за три минути, Гент први четврт-финалисти на Конференциската лига

Младиот нигериски напаѓач, Гифт Емануел Орбан постигна чудесен хет-трик за само три минути, за да ги предводи Гент до зачудувачка 1:4 победа на гости кај Башакшехир со која белгискиот клуб стана првиот четврт-финалист во Конференциската Лига Европа на УЕФА.

По 1:1 ремито во Гент, се очекуваше турскиот клуб да биде фаворит во двомечот, но не сметаа на 20-годишниот Орбан, кој постигна три гола за само три минути – во 31., 32. и 34. минута од мечот. Иго Кујперс во 37. минута само го потврди триумфот на Гент, еден од најзачудувачките оваа сезона.

Аднан Јанузај, поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед, во 88. минута постигна утешителен гол за домашниот тим.

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи