Утрински Весник
Спорт

Орбан со хет-трик за три минути, Гент први четврт-финалисти на Конференциската лига

Орбан со хет-трик за три минути, Гент први четврт-финалисти на Конференциската лига

Младиот нигериски напаѓач, Гифт Емануел Орбан постигна чудесен хет-трик за само три минути, за да ги предводи Гент до зачудувачка 1:4 победа на гости кај Башакшехир со која белгискиот клуб стана првиот четврт-финалист во Конференциската Лига Европа на УЕФА.

dobivaj vesti na viber

По 1:1 ремито во Гент, се очекуваше турскиот клуб да биде фаворит во двомечот, но не сметаа на 20-годишниот Орбан, кој постигна три гола за само три минути – во 31., 32. и 34. минута од мечот. Иго Кујперс во 37. минута само го потврди триумфот на Гент, еден од најзачудувачките оваа сезона.

Аднан Јанузај, поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед, во 88. минута постигна утешителен гол за домашниот тим.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром