Утрински Весник
Свет

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ја блокира помошта на ЕУ за Украина, Чешка ја симна од дневен ред

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за државното радио.

dobivaj vesti na viber

Украина ја повика Европската унија да ја вклучи руската државна нуклеарна компанија Росатом во листата на санкционирани руски компании. Но, Унгарија, која веќе има една нуклеарна централа од руско производство и планира да ја прошири, го блокираше тој предлог.

Како што јави Ројтерс, Орбан повторил во интервју за државното радио дека на санкциите на ЕУ за нуклеарната енергија „очигледно треба да се стави вето“. „Нема да дозволиме спроведување на планот за вклучување на нуклеарната енергија во пакетот санкции. За тоа не станува збор“, изјави Орбан.

Можете да прочитате

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината

Вјоса Османи: Србија не го почитува договорот од Охрид