Утрински Весник
Свет

Опасен педофил пуштен од затвор во САД, жртвите исплашени – очигледно ќе бара нови на дарк веб

Опасен педофил пуштен од затвор во САД, жртвите исплашени – очигледно ќе бара нови на дарк веб

Неодамна беше ослободен осудениот педофил Гери Глитер, а сега се појави видео како разговара на телефон и кажува реченица која загрижи многумина.

dobivaj vesti na viber

На најновата снимка објавена од британскиот Сан, Глитер се гледа како разговара со некого и го прашува кој пребарувач да го користи, а исто така наводно ја споменува и дарк-веб.

На видеото се слуша како го прашува пријателот: „Дали да се ослободам од овој Дак-дак“, на што пријателот одговара „Да, не би се мачел да го користам тоа да сум на твое место“.

Гери потоа го прашал што да прави тогаш.

„Ова е крајно вознемирувачко. Јасно е дека се обидува да пристапи до материјали до кои не треба да има пристап“, вели поранешен полицаец кој ја основал единицата за борба против педофилите на британската полиција.

Глитер беше ослободен минатиот месец откако отслужи половина од казната. Тој е осуден за сексуално злоставување на три девојчиња, како и за педофилски фотографии пронајдени на неговиот компјутер.

Тој беше уапсен во 1997 година, откако кај него беа пронајдени 4.000 фотографии од злоупотреба на деца.

Можете да прочитате

Полицијата на Флорида сопрела автомобил и затекнала 10-годишно момче зад воланот

Најмалку 35 загинати во Бенин, сведоци велат до пожар дошло поради истоварање бензин

„Имаше силно тресење околу 5 секунди“ – земјотрес почувствуван во Хрватска и Босна и Херцеговина