Утрински Весник
Спорт

Ѓоковиќ му одржа час по тенис на Тијафо

Ѓоковиќ му одржа час по тенис на Тијафо

Новак Ѓоковиќ го победи Френсис Тијафо со 6:1, 6:3 во својот прв меч на Лејвер купот во Лондон. Ѓоковиќ го совлада Американецот за само еден час игра.

dobivaj vesti na viber

Ова беше прв меч за Новак по освојувањето на Вимблдон на 10. јули, а во поголемиот дел од мечот изгледаше како да е на врвот на својата форма.

Моментално седмиот тенисер на планетата изгледаше совршено на почетокот на дуелот, особено во своите сервис гемови.

Тиафо почна мотивирано и пружи одличен отпор во некои подолги размени, но Новак најчесто излегуваше како победник.

Ѓоковиќ експресно го реши првиот сет, за само 20 минути игра. Импресивно делуваше Ѓоковиќ во првиот сет, на првиот сервис имаше 16/16 и успеа да пати да му го одземе сервисот на Тијафо.

Дека нема намера да попушти Ѓоковиќ покажа и на стартот од вториот сет кога веднаш направи брејк, а птооа лесно го доби својот серви за 2:0. Единствените проблеми во овој меч, Ѓоковиќ ги имаше во третиот гем од вториот сет, кога спаси две топки за брејк.

„Тим Европа“ со победата на Ѓоковиќ сега има предност од 6:4 против „Тим Свет“. Во Лондон сега ќе играат Ѓоковиќ и Беретини прптив Сок и Де Минор.

Можете да прочитате

Де Јонг се повреди, ќе отсуствува до ноември

(Видео) Волеј на Бруно за победа на Јунајтед кај Барнли

(Видео) Нов кикс на Лацио