Утрински Весник
Свет

Огромна потрага по исчезнатиот авион во Хрватска – го бараат повеќе од 120 лица, надлетува и хеликоптер

Огромна потрага по исчезнатиот авион во Хрватска – го бараат повеќе од 120 лица, надлетува и хеликоптер

Над 120 лица учествуваат во потрагата на малиот авион во Хрватска кој што исчезна од радарот.

dobivaj vesti na viber

На терен се припадници на Хрватската планинска спасувачка служба, вработени во Дирекцијата за цивилна заштита, припадници на Државната интервентна единица за цивилна заштита, пожарникари и интервентна полиција, пишува „Индекс“.

Хеликоптер на Министерството за одбрана во моментот го надлетува теренот, а екипите го пребаруваат пеш и со помош на теренски возила.

Малиот авион од типот „Cirrus 20“ исчезна од радарот кај Огулин во Хрватска, околу 12.30 часот на пладне.

Засега не е познато колку патници имало во авионот, а дел од хрватските медиуми повикувајќи се на неофицијални извештаи јавуваат за три лица.

Можете да прочитате

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една