Утрински Весник
Балкан

Одат на седми избори по ред: Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Bugarski Parlament.jpg

Бугарскиот парламент го отфрли предлогот за формирање нова влада, предложен од централнодесничарската партија ГЕРБ, што најверојатно ќе ја доближи земјата до нови избори, седми во последните три години.

Партијата ГЕРБ, која заврши на првото место на изборите во јуни, има 68 пратеници во Националното собрание со вкупно 240 места и затоа мораше да се обиде да создаде коалиција за составот на новиот кабинет.

Таа го избра Росен Жељазков, актуелниот претседател на парламентот, да ја води новата влада наместо нејзиниот лидер Бојко Борисов, кој претходно водеше три влади меѓу 2009 и 2021 година, кога неговиот трет кабинет поднесе оставка по големите антикорупциски протести.

Иако Борисов се обиде да најде коалициски партнери во други помали партии, тој не успеа да обезбеди доволна поддршка.

Претседателот на државата следниот мандат за формирање влада сега ќе го предаде на второто место на изборите – партијата МРФ.

Аналитичарите прогнозираат дека по неуспехот на првото гласање ќе биде тешко да се формира одржлива коалиција во овој парламент и дека најверојатната опција е одржување нови избори, кои само ќе ја продлабочат политичката криза во најсиромашната земја-членка на ЕУ.

Можете да прочитате

Нови Сад: Питбул териер го нападнал својот сопственик и го убил

Земјите од регионот се уште под влијание на африканскиот топлотен бран

Турција одбележува осум години од неуспешниот обид за пуч