Утрински Весник
Бизнис

Од полноќ зголемување на цените на горивата

Од полноќ зголемување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе oдлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,54% во однос на одлуката од 11.9.2023 година.

dobivaj vesti na viber

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 2,795%, кај дизелот зголемувањето е во просек за 4,080% , кај екстра лесното масло зголемувањето е во просек за 3,408 и кај мазутот зголемување во просек за околу 0,562%.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 2,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се зголемуваат за 2,00 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од 15.9.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 90,00 (денари/литар)

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 90,50 (денари/литар)

– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 86,00 (денари/литар)

– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 85,00 (денари/литар)

– Мазут М-1 НС 47,304 (денари/килограм)

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,475%

Можете да прочитате

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели ВМРО-ДПМНЕ

Битиќи – Дуџак: Она што нема да го направиме денес, ќе не чини многу поскапо утре