Утрински Весник
Македонија

ОБСЕ: Хакирана официјалната фејсбук страница на Мисијата во Скопје

ОБСЕ: Хакирана официјалната фејсбук страница на Мисијата во Скопје

Официјалната Фејсбук страница на Мисијата во Скопје неодамна беше хакирана, информираа од ОБСЕ.

dobivaj vesti na viber

„Веќе ги презедовме сите неопходни чекори за да го пријавиме менаџерскиот тим на фејсбук и додека тоа не се реши, сите објави или пораки добиени од хакираната страница не се авторски, на ОБСЕ“, се додава во соопштението.

Овој инцидент, како што потенцираат е уште еден потсетник за сајбер заканите во денешното дигитално доба, кои без исклучок ги погодуваат приватните бизниси, владата и меѓународните организации.

Можете да прочитате

Земјава испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Oсмани: ОБСЕ дава сериозна поддршка преку активности и проекти за борба против антисемитизмот

Ковачевски – ОБСЕ „Квинта“ амбасадори: Северна Македонија е позитивен пример како низ дијалог се наоѓаат решенија кои водат кон стабилност и просперитет