Утрински Весник
Македонија

Облачно со јужен ветер, попладне услови за дожд

Облачно со јужен ветер, попладне услови за дожд

Времето во земјава денеска променливо облачно со слаб до умерен, наместа повремено засилен ветер од јужен правец. Попладне најпрвин во западните делови ќе започнат врнежи од дожд, кои во вечерните часови и во текот на ноќта ќе се прошират насекаде и локално ќе бидат пообилни (над 25 л/м2).

dobivaj vesti na viber

Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 11, а максималната ќе достигне од 21 до 26 степени.

Во Скопје променливо облачно, во попладневните и вечерните часови со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне до 22 степени.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец.

Во вторник ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Можете да прочитате

Приведени две лица од Скопје, биле фатени на дело како го товараат украденото

Во завршна фаза реконструкцијата на улиците во Усје, во Кисела Вода

Починат маж пронајден во куќа во село Кучково