Утрински Весник
Економија

Ново поскапување на горивата – Утрински весник

Од полноќ поскапуваат горивата од пола до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Еуросупер БС-95 поскапува за пола денар и ќе се продава по цена од 81 денар за литар, Еуроспер БС-98 поскапува за еден денар и од полноќ новата цена ќе биде 83,50 ден/литар.

Дизелот поскапува за денар ипол и тој ќе се продава по цена од 79,50 ден/лит.

За пола денар се намалува цената на Екстра лесното масло за домаќинство кое од полноќ ќе се продава по цена од 76,50 ден/лит.

Се намалува и цената на Мазутот М-1 НС за 0,620 ден/кг, во однос на претходно утврдената цена. Новата цена на мазутот ќе биде 40,732 ден/кг.

Можете да прочитате

Еве кога ќе почне намалување на цената на квадратот во Скопје

Утрински Весник

За 25 месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори

ИСОС со препорака сметководителите да ги усогласат цените на услугите и платите со инфлацијата и растот на останатите плати