Утрински Весник
Свет

Нови закани од Медведев:„На Русија и снемува други опции освен директна конфронтација со НАТО“

Нови закани од Медведев:„На Русија и снемува други опции освен директна конфронтација со НАТО“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, на својот Телеграм канал упати нови жестоки закани до Западната алијанса.

dobivaj vesti na viber

„Се чини дека Русија има се помалку избор освен да се вклучи во директен копнен конфликт со НАТО“, напиша тој.

Медведев наведе неколку настани кои го прават поверојатен директниот конфликт меѓу Русија и НАТО, имено испораката на американските тенкови Абрамс, ветувањето за испраќање АТАКМС со поголем дострел во Украина, како и „врските меѓу канадските власти и нацистите“.

„Ние сме подготвени (за конфликт), иако резултатот ќе има многу повисока цена за човештвото отколку во 1945 година“, заклучи Медведев.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина