Утрински Весник
Свет

Нови кинески маневри околу Тајван, Тајпеј ги осуди провокациите

Kina 1.jpeg

Тајван денеска ги осуди новите воени маневри на Кина околу островот, неколку дена по инаугурацијата на тајванскиот претседател Лаи Чинг-те.

Портпаролката на тајванскиот претседател рече дека Тајпеј, кој е „соочен со надворешни предизвици и закани, ќе продолжи да ја брани демократијата“.

Таа ги оцени кинеските маневри како „провокативно воено однесување“.

„Кина се впушта во еднострано и провокативно воено однесување што ја загрозува демократијата и слободата на Тајван, како и регионалниот мир и стабилност“, додаде портпаролката.

Кина денеска започна големи воени маневри околу Тајван како „строга казна за сепаратистичките дејствија на Силите за независност на Тајван и строго предупредување против мешање и провокации на странски сили“, изјави портпаролот на Источната команда на кинеската војска.

Можете да прочитате

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите

Посебен сообраќаен режим во една општина во Скопје денес од 12 до 16 часот