Утрински Весник
Свет

Нова вулканска ерупција на Исланд

Вулкан повторно еруптираше во југозападниот дел на Исланд, по вторпат оваа година.

Тоа е шеста ерупција на полуостровот Рејкјанес од 2021 година.

Видливи се светли портокалови стопени карпи, кои се исфрлаат од пукнатините во земјата.

Последната ерупција почна на 14 јануари и траеше два дена, а лавата стигна до предградијата на рибарскиот град Гриндавик, чии речиси 4.000 жители мораа да бидат евакуирани.

Можете да прочитате

Земјоделците од Централна и Источна Европа денеска ги блокираат границите и големите градови

Пожар во Австралија, повеќе од 2.000 луѓе се евакуирани, температури над 40 степени

Кина: Најмалку две лица загинаа откако товарен брод удри во мост