Утрински Весник
Свет

Нова трагична несреќа за време на вежби на полската армија, четири лица загинаа овој месец

Polska Vojska 1.jpg
300x250 (7)

Двајца полски воени инженери загинаа вчера по детонација на ТНТ за време на вежба во воен објект во јужна Полска, изјави министерот за одбрана.

Владислав Косињак-Камиш изјави дека двајца инженери од хемискиот полк биле во Соларнија во јужниот регион на Шлезија.

300x250 (7)

„Во овие трагични времиња, нашите мисли и молитви се со семејствата на војниците“, напиша тој.

Несреќата уследи по трагедијата што се случи на почетокот на месецов за време на обуката на полските војници, пишува Асошиетед прес.

Во тој случај, воено трагачко возило прегази двајца војници за време на вежба на полигон во северозападниот град Дравско Поморски. Двајцата војници загинаа.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван