Утрински Весник
Спорт

Нов светски рекорд – 24info.mk

Kisan.jpg

Aтлетичарoт Кишан Томпсон го постигна најдобриот светски резултат сезонава, бидејќи во Кингстон истрча 100 метри за 9,77 секунди.

22-годишниот Томпсон победи на националниот натпревар за Олимпијадата. Јамајканецот стана деветтиот најбрз спортист во историјата. Како професионалец се натпреварува од минатата година.

“Тренерот ми наложи да трчам само на првите 60 метри. Целта не беше ништо да докажувам вечерва, трчав и видете каде сум”, изјави Томпсон по трката.

Облик Севиљ беше втор со 9,82, а трет Аким Блејк со 9,92 секунди. Светскиот рекорд на 100 метри го држи Усеин Болт, кој во 2009 година во Берлин истрча 9,58 секунди.

Шерика Џексон победи во женска конкуренција со 10,84 секунди пред Тиа Клејтон и двократната олимписка шампионка Шели-Ен Фрејзер-Прајс.

Можете да прочитате

Родри ги провоцира Англичаните. Мората го потсети каде игра, тој му одговори дека не му е гајле

Меси: Наскоро ќе се вратам на терените

Македонските ракометари ја совладаа Полска на младинското ЕП