Утрински Весник
Свет

Нов силен земјотрес во разурнатите области во Турција

(Видео) 134 осомничени лица поврзани со зградите што се урнаа во земјотресот во Турција

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди попладнево турската провинција Кахраманмараш.

dobivaj vesti na viber

Управата за управување со катастрофи соопшти дека земјотресот е регистриран во областа Чаглајанчерит во Кахраманмараш во 17:49 часот, на длабочина од 5,3 километри.

Претходно, минатиот месец, земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала се случија во интервал од девет часа во провинцијата Кахраманмараш во југоисточна Турција. Земјотресите беа почувствувани во 11 провинции во државата и соседните земји, вклучително и Сирија. Турските власти земјотресот го нарекоа „катастрофа на векот“. Бројот на загинатите достигна 48.400 луѓе, телата на 1.615 мртви се уште не се идентификувани, пренесе РИА.

Можете да прочитате

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот