Утрински Весник
Спорт

Нов шок во Мелбурн: Рибакина ја елиминира Ига Швјонтек

Нов шок во Мелбурн: Рибакина ја елиминира Ига Швјонтек

Светската тенисерка број еден Ига Швјонтек го заврши учеството на Австралија опен во четвртото коло откако загуби од Јелена Рибакина со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).

dobivaj vesti na viber

Рибакина успеа да ги скрати поените, беше одлична на сервис, па Швјонтек не можеше да влезе во посакуваниот ритам.

Во првиот сет Казахстанката загуби ран брејк, но навреме направи нов и потоа без проблем сервираше за водство од 1:0.

Единствениот мал пад го имаше на почетокот на вториот сет кога Швјонтек поведе со 3:0 во гемови. Сепак, Рибакина возврати силно, освои пет од последните шест гема и на крајот сервираше за победа.

Јелена Остапенко, која ја победи Коко Гоф со во сетови (7:5, 6:3) ја очекува Рибакина во четврт-финалето.

Американката пропушти многу можности во првиот сет. По раната размена на брејкови, Гоф имаше уште пет брејк шанси во два различни гема. Таа не ги искористи, а потоа при 5:6 во гемови и водство од 40:0 дозволи брејк.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија