Нов кикс на Баерн – Ајнтрахт остана непоразен во Минхен

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Фудбалерите на Баерн Минхен уште еднаш кикснаа на домашен терен. Во 18.коло одиграа 1:1 против Ајнтрахт Франкфурт. Неверојатно е дека Баерн се уште нема победа во 2023 година. допрва треба да победи во 2023 година.

Баерн имаше поголем посед, но тимот на Јулијан Нагелсман не успеа да создаде доволно шанси, особено тоа се однесува на последните 20 минути од натпреварот кога гостите од Франкфурт го изедначија резултатот.

Баерн поведе во 34. минута, но претходно имаше две одлични шанси на двете страни. Коло Муани имаше добар удар со глава, но голот на Баварците го одбрани играч на домашната екипа со интервенција пред линијата. Подоцна Томас Милер имаше добра шанса за Баерн но неговиот удар го одбрани Кевин Трап.

Лирој Сане веднаш потоа со силен удар го совлада Трап.

Гостите од Франкфурт израмнија во 69. минута. Јан Зомер го совлада францускиот репрезентативец коло Муани.

Баерн се уште го држи првото место со 37 бодови, но сега има само бод повеќе од Унион Берлин, следуваат Лајпциг со 35, Фрајбург со 34 и Ајнтрахт со 32 бода.