Утрински Весник
Свет

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

Netan Ahu.webp.webp

Норвешка е првата европска земја која соопшти дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него.

Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде издадена потерница, пренесе Ал Џезира.

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд побара од судот да издаде налози за апсење на израелскиот премиер Нетанјаху, министерот за одбрана Јоав Галант, како и за тројца функционери на Хамас, меѓу кои и Јахја Синвар.

„Доколку тој или некој од лидерите на Хамас, кои исто така се обвинети, се појави во Норвешка, тогаш според меѓународното право ние сме должни да го сториме тоа. Истото важи и за сите земји во Европа со исклучок на Турција“, изјави Еиде за норвешката ТВ 2.

Можете да прочитате

Руските безбедносни сили ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите