Утрински Весник
Свет

Нетанјаху ги отфрли повиците на демонстрантите за предвремени избори

Netjanjahu.webp.webp

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрли повиците на демонстрантите собрани во Тел Авив за одржување предвремени избори во земјата.

Последното нешто што ни треба сега се избори бидејќи тие веднаш ќе не поделат“. Ни треба единство“, рече Нетанјаху.

Web

Демонстрации вчера беа одржани и во Ерусалим каде неколку стотици луѓе се собраа пред резиденцијата на израелскиот претседател барајќи договор за ослободување на заложниците кои ги држи Хамас и одржување предвремени избори.

Неколку илјади собрани во Тел Авив исто така го поддржаа повикот.

Следните редовни избори во Израел се закажани за 2026 година.

Групите се собраа откако Нетанјаху претходно одби да испрати израелска делегација во Каиро за понатамошни преговори за заложниците.

Можете да прочитате

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Пекинг го повика Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток

Борис Џонсон не ја отфрла можноста да се врати во политиката