Утрински Весник
Свет

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

677z381 Netanjahu 6554edf85e769.jpg

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Влада едногласно ја отфрлила Резолуцијата на Обединетите нации за поддршка на признавањето на палестинската држава, јавија светските агенции, повикувајќи се на соопштение на Владата.

Нема да им дозволиме да создадат држава на теророт од која ќе можат да не нападнат уште повеќе, нагласи Нетанјаху.

Никој нема да не спречи, Израел, да го искористиме нашето основно право да се заштитуваме – ниту Генералното собрание на ОН, ниту која било друга организација, додаде Нетанјаху.

Можете да прочитате

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа