Утрински Весник
Македонија

Неофицијално: Раководството на СДСМ донело одлука да го поддржи Стево Пендаровски

Pendarovski.webp.webp

Од извори во партијата неофицијално дознаваме дека попладнево на состанок на раководството на СДСМ е одлучено Стево Пендаровски да биде поддржан за кандидат за Претседател на државата. Оваа одлука, велат извори од СДСМ, деновиве ќе се најде пред членовите на Извршниот и Централниот одбор на партијата, наредните денови се веќе планирани средби со коалициските партнери а на 3 ти март да биде и официјланата промотивна конвенција. Пендаровски е победнички кандидат, со најголем коалиционен капацитет, кој заедно со СДСМ и со партиите од прогресивниот, демократски блок, силно ја споделува визија за европска иднина на државата. Тој во досегашниот мандат го врати интегритерот и кредибилитетот на институцијата Претседател и покажа што значи да се биде претседател за сите граѓани, брифираат неофицијално од СДСМ.

Можете да прочитате

Шкријељ: Пендаровски е претседател на сите граѓани со визија за европска иднина

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати, нека дојде и Мицкоски како осми, шпицен кандидат

Пронајдено возилото „поло“ од кое било пукано во Тетово