Утрински Весник
Свет

Неа демократија на Мицотакис со двојно водство пред СИРИЗА на Ципрас

Неа демократија на Мицотакис со двојно водство пред СИРИЗА на Ципрас

По пребројани 38,14 отсто од гласовите, според официјалните податоци од грчкото Министерство за внатрешни работи, на парламентарните избори во Грција, Неа демократија убедливо води пред СИРИЗА со над 20 отсто повеќе гласови, а во Парламентот место обезбедуваат пет партии.

dobivaj vesti na viber

Според процентот на освоени гласови и идни пратенички места:

  • Неа демократија 41,09 отсто и 145 пратенички места
  • СИРИЗА 20,03 проценти и 71 пратеничко место
  • ПАСОК- Движење на промена 12,38 отсто – 44 пратенички места
  • Комунистичка партија на Грција 6,87 отсто- 24 пратенички места
  • Грчко решение 4,52 отсто и 16 пратенички места

Со изборните резултати и пропорционалниот модел, Неа демократија нема можност да формира еднопартиска Влада, па така, се очекува да се одржат втори избори на почетокот на јули.

Излезноста, според првичните официјални информации е 56,8 отсто. Излезните анкети го предвидеа реаултатот.

Можете да прочитате

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?