Утрински Весник
Македонија

Не наседнувајте: Нова опасна измама се шири на интернет

Kompjuter.png

Нова измама со оставање на податоци се шири на интернет. Откако пред неколку денови имаше објави со смрт на познати личности од Македонија, сега стингнуваат пораки на мејл за наводно ажурирање на податоци и на сметка.

Станува збор за мејл адреса која навидум пристигнува од платформата „Нетфликс“ која бара ажурирање на сметката на корисниците, а всушност станува збор за измама. Внимавајте и не наседнувајте на лажни пораки.

Мејлот кој ќе го добиете, изгледа вака:

Можете да прочитате

Девојка пронајдена мртва на браната Градче кај Кочани

Од денеска се воведува целосна забрана за движење во шумите

Бешлиовска за тримесечното бебе со модринки: Со име и презиме да бидат прозвани сите што згрешија за овој случај