Утрински Весник
Спорт

Навивач на Њу Ингланд почина по тепачка на стадионот

Навивач на Њу Ингланд почина по тепачка на стадионот

Навивач на НФЛ франшизата, Њу Ингланд Петриотс, Дејл Муни (53), почина за време на натпреварот против ривалот од дивизијата Мајами Делфинс на стадионот Жилет. Долфинс победија со 24:17 и ја започнаа сезоната со две победи, додека патриотите имаат 0-2.

dobivaj vesti na viber

За време на натпреварот во Масачусетс се случи и трагедија, бидејќи Муни трагично го загуби животот по инцидент во кој учествуваше навивач на Делфините.

Еден од сведоците тврди дека 53. годишникот починал откако бил удрен со тупаница во главата. До физичката пресметка дошло откако двајцата навивачи во поголемиот дел од натпреварот биле во вербален конфликт.

„Муни во Сектор 311 се вмеша во расправија со навивач на Делфините. Останатите се обидоа да ги разделат, а делуваше дека се вмеша уште некој. Човек во дресот на Мајами го удри двапати во главата. Беше непријатно, но не изгледаше фатално, Муни потоа остана да лежи“, рече очевидецот Џои Килмартин.

Полицијата потврди дека води истрага за немилиот настан, а причината за смртта ќе биде позната по обдукцијата.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања