Утрински Весник
Свет

НАТО Младински самит 2024 „Обликување на вашето утре“ 

20240512224424 Big 730x400 56.webp.webp

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг денеска ќе учествува на НАТО Младинскиот самит 2024, кој е насловен „Обликување на вашето утре“.

Организатор на Самитот, што ќе се одржи во комбиниран формат – онлајн и во живо во Стокхолм и во Мајами, е НАТО во соработка со Институтот „Аспен“, неговата подружница во Романија, Шведскиот универзитет за одбранбени студии и Шведската агенција за цивилни вонредни состојби.

Предвидено е на форумот да учествуваат младински лидери од земјите членки на НАТО и од државите партнери на Алијансата, кои ќе разговараат за глобалните безбедносни прашања и за улогата на Северноатлантскиот пакт во нивното решавање.

Предвидено е Столтенберг онлајн да се обрати на Самитот во попладневните часови, по што ќе уследи панел дебата со учесниците на собирот. 

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел