Утрински Весник
Свет

Напад во близина на Париз: Едно лице загина, неколку се повредени

Download.jpg

Едно лице загина во текот на претходната ноќ, а неколку се тешко повредени во напад на вооружено лице во Сен Сен Дени, сиромашно гратче во источниот дел на Париз, пренесоа француските медиуми.

Инцидентот се случил околу полноќ, според веб-страницата Actu 17, додека агенцијата Франс прес објави дека четири лица се повредени од огнено оружје, а еден од нив починал.

Повредените се префрлени во блиските болници во реонот на Париз.

Онлајн телевизијата БФМТВ објави дека инцидентот се случил на паркингот, каде едно лице излегло од возилото, отворило оган со оружје и потоа побегнало.

Тамошното обвинителство отвори истрага за убиството.

Можете да прочитате

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Европското фудбалско првенство во Германија многу малку ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори откако Украина ќе ги повлече војниците и ја прекине кандидатурата за НАТО