Утрински Весник
Спорт

Надал за ривалството со Новак: Испишавме историја

Надал за ривалството со Новак: Испишавме историја

Ривалството меѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ја одбележа тениската сцена во последните 18 години. Шпанецот и Србинот одигра 59 натпревари, последниот минатата сезона во четвртфиналето на Ролан Гарос кога славеше Надал. Нивното ривалсто ќе биде запишано како едно од најголемите во тениската историја.

dobivaj vesti na viber

Неодамна во Рим, Ѓоковиќ зборуваше за Тенис ТВ за тоа кои му се најголемите ривали, а потоа рече дека за него е убедливо најголем оној што го има со тенисерот од Мајорка.

„Се додека играме, Надал секогаш ќе биде мојот најголем ривал, без разлика на местото на АТП листата или што се случува околу нас“, изјави Новак.

На денот кога Надал потврди дека нема да игра на Ролан Гарос, беше прашан што мисли за изјавата на Новак.

„Целосно разбирам што зборува Новак, но тој тоа не го гледа во моментов, тоа ќе биде повеќе во историска смисла. Ја одбележавме историјата на тенисот со најмногу натпревари, а јас живеев со двата ривали, прво со Федерер, а потоа и со Ѓоковиќ. Тој и јас се сретнавме најмногу пати и разбирам дека ме смета за свој најголем ривал. Да, живеев во ерата со двајцата, иако повеќе пати играв со Новак“, изјави Надал.

Шпанскиот тенисер изјави дека не знае кога повторно ќе може да тренира, но дека би сакал на свој начин да ја заврши кариерата.

Неговата желба е доколку е во можност да се појави на некој од турнирите во 2024 година, особено на Ролан Гарос и Олимписките игри во Париз.

Можете да прочитате

Надал за првпат елиминиран во првото коло на Ролан Гарос

Конте станува најплатениот тренер во Серија А

Синер ја помина првата пречка на Ролан Гарос