Утрински Весник
Македонија

Началникот на ГШ во посета на припадниците на Армијата кои учествуваат во активностите на НАТО во Романија и Бугарија

Urchinovski.webp.webp

Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, од денеска е во дводневна работна посета на припадниците на Армијата на Република Северна Македонија, кои извршуваат задачи во мултинационалните сили на НАТО во Република Бугарија и Романија, рамки на тнр „Активности на зголемена будност“.

Генералот Ѓурчиновски за време на престојот во Романија, ќе оствари средби со командантите на НАТО Мултинационалната борбена група и Мултинационалната бригада за Југоисток, како и со началникот на генералштабот на Бооружените сили на Романија.

Web

Нашиот придонес во „Активности на зголемена будност“ започна од крајот на 2022 година со испраќање на два свои состави во Романија и во Бугарија, каде заедно со припадниците на Вооружените сојузнички сили се составен дел од колективниот систем за одвраќање и одбрана, соопшти ГШ на Армијата.

Можете да прочитате

(Видео) Јакимовски најави мерка за помош на пенизонерите – гарантирани 25.000 денари за секое пензионерско семејство

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати каде било и под какви било услови, нека дојде и Мицкоски како осми шпицен кандидат

Шкријељ: Пендаровски е претседател на сите граѓани со визија за европска иднина