Утрински Весник
Свет

На протест во Софија демонстрантите го нарекоа претседателот Радев „агент на Путин“

На протест во Софија демонстрантите го нарекоа претседателот Радев „агент на Путин“

Над илјада демонстриранти во Софија, синоќа протестираа против претседателот Румен Радев, за кој велат дека промовира проруски ставови.

dobivaj vesti na viber

Демонстрантите вееја знамиња на Бугарија, ЕУ и НАТО барајќи Бугарија да продолжи по својот прозападен пат.

Протестот е втор во оваа недела и се одржува под мотото „Бугарија е парламентарна република и полноправна членка на ЕУ и НАТО!“. На почетокот на неделата на истото место се собраа илјадници луѓе барајќи импичмент за Радев.

Многумина од присутните на протестот носеа плакати со натписи „Радев, слободно можеш да одиш на исток“, „Радев, агентот на Путин“, „Радев ја предаде европска Бугарија“ и други.

Организаторите од иницијативата „Правда за сите“ повикаа на функционален парламент, редовна влада и реформи во судството.

Можете да прочитате

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Албанската опозиција: Косово членка на НАТО – единствено решение за мир во регионот