Утрински Весник
Македонија

На полноќ Судскиот совет ќе одлучува за имунитетот на судијата Наќе Георгиев

Screenshot 20240520 180131 Messenger.jpg

Судски совет на полноќ ќе одлучува да му го одземе имунитетот на судијата Наќе Георгиев за да може да му биде одредена мерка притвор откако тој денеска беше уапсен од полицијата поради сомневања за примање поткуп.

Врховниот судија Георгиев кратко беше член на Судскиот совет, но лани во јули си поднесе оставка од оваа функкција пред официјално да даде заклетва за да може неговиот син да биде избран за судија во Основниот кривичен суд Скопје, како завршен кандидат на Акдемијата за судии и јавни обвинители.

Можете да прочитате

66-годишен велосипедист од Скопје по удар од автомобил завршил со тешки повреди

Опожарено товарно возило во Трубарево

66-годишен велосипедист тешко повреден во сообраќајка во Скопје