Утрински Весник
Балкан

Најмалку 15 загинати во Истанбул во пожар во ноќен клуб

322148.jpg

Петнаесет лица загинаа, а осум други се повредени во пожар во ноќен клуб во центарот на Истанбул за време на дневните поправки, изјави градоначалникот на градот Екрем Имамоглу.

Седум од осумте повредени се во критична состојба, рече Имамоглу, додавајќи дека пожарот е изгаснат и дека повредените се згрижени во блиските болници.

Покрената е истрага за инцидентот, се вели во соопштението од канцеларијата на гувернерот на градот.

Причината за пожарот се уште се истражува, а тој избувнал во авенијата Јилдиз Поста.

Можете да прочитате

Вучиќ: „Благодарност“ за сето она што го направивме за Скопје

Одлуката на Уставниот суд му го блокира патот на Милановиќ да формира влада

Милановиќ: Волјата на граѓаните ќе одредува што понатаму, а не уставните судии, ова е подготовка за државен удар